نحوه اضافه کردن برنامه ها به کلیک راست

نحوه اضافه کردن برنامه ها به کلیک راست

نحوه اضافه کردن برنامه ها به کلیک راست

اگر اپلیکیشنی دارید که بصورت مکرر از آن استفاده می کنید مطمئنا برایتان پیش آمده که بخواهید بدون قرار دادن آیکون های اضافی بر روی دسکتاپ، به سرعت آن را اجرا کنید یعنی بدون اینکه ایکن برنامه برروی دسکتاپ قرار گیرد و برای استفاده از برنامه از ایکن موجود برروی صفه کلید استفاده نکنیم واز میانبر سریع تری برای بازکردن برنامه استفاده کنیم از منوی کلیک راست کمک میگیریم برای انجام این کار‌می توانید با اندکی تغییرات در رجیستری، آن اپلیکیشن را در لیست آیتم های منوی راست کلیک دسکتاپ قرار دهید. برای یادگیری انجام این کار با ما همراه باشید.

اضافه کردن اپلیکیشن به منوی زمینه‌ی دسکتاپ

برای این آموزش، به شما نشان خواهیم داد که چگونه Notepad را در منو قرار دهید، اما شما‌می توانید هر اپلیکیشن دلخواهی را که نیاز دارید به این منو اضافه کنید. اولین کاری که باید انجام دهید، باز کردن رجیستری ویندوز است. برای این کار عبارت “regedit.exe” را در منوی استارت یا پنجره‌ی Run تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. سپس در محیط رجیستری، مسیر زیر را پیدا کنید :

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

 

 

sh1

 

اگر مسیر را درست پیدا کرده باشید، با محیطی شبیه به تصویر بالا مواجه خواهید شد.

در ادامه، باید یک کلید (Key) رجیستری جدید ایجاد کنید. این کلید باید زیر مجموعه‌ی کلید shell باشد. نام این کلید دقیقا همان متنی است که به عنوان نام اپلیکیشن شما در منوی راست کلیک دسکتاپ نمایش داده‌می شود. بر روی کلید shell راست کلیک کرده و از بخش New گزینه‌ی Key را انتخاب نمایید.

۵۶۶x414ximage38.png.pagespeed.ic_.SHpYIq7qSe

سپس نامی که‌می خواهید اپلیکیشن تان با آن نام در منو نمایش داده شود را وارد کنید. برای مثال، در اینجا از نام “Notepad” استفاده‌می کنیم.

 

۳

 

اختیاری:  اگر بخواهید برای دسترسی سریعتر، یک کلید میانبر برای آیتم اپلیکیشن تان در منوی راست کلیک اختصاص دهید،‌می توانید مقدار پیشفرض (Default) کلید را در سمت راست صفحه تغییر داده و یک کاراکتر “&” در ابتدای نام آن قرار دهید. به عنوان مثال در این حالت، ما‌می توانیم پس از باز کردن منوی راست کلیک دسکتاپ، فقط با زدن کلید N از روی صفحه کلید، Notepad را اجرا کنیم.

۵

انجام این مرحله کاملا اختیاری است و به نیاز خودتان بستگی دارد.

در ادامه‌ی کار، باید یک کلید فرمان ایجاد کنید که در واقع دستورات مربوط به اجرای اپلیکیشن را در خود نگهداری کند. بر روی کلید Notepad راست کلیک کرده و مانند قبل با انتخاب گزینه‌ی Key، یک کلید جدید بسازید.

 

۶

 

نام این کلید را “command” قرار دهید. توجه کنید که این کلمه باید با حروف کوچک نوشته شود.

۷

برای اتمام این مرحله، شما به مسیر دقیق اپلیکیشنی که‌می خواهید اجرا کنید، نیاز خواهید داشت. با انتخاب کلید Shift و راست کلیک کردن بر روی فایل اپلیکیشن، گزینه‌ی “Copy as path” ظاهر‌می شود که با انتخاب آن،‌می توانید مسیر برنامه را کپی کنید. البته برای Notepad به مسیر کامل نیاز نخواهید داشت و فقط استفاده از عبارت “notepad.exe” کفایت‌می کند.

۸

اکنون بر روی کلید command کلیک کرده و از سمت راست پنجره بر روی مقدار پیشفرض (Default) آن دبل کلیک کنید تا بتوانید مقدار رشته‌ی آن را تغییر دهید.

۹x

 

پس از آن، مسیر کامل فایل اجرایی برنامه را در این قسمت Paste کنید (یا‌ می توانید مسیر دلخواه خود را تایپ نمایید).

وقتی که این کار را انجام دادید، پنجره‌ی رجیستری باید مانند تصویر زیر باشد :

۱۰

اکنون اگر بر روی دسکتاپ راست کلیک کنید، خواهید دید که یک گزینه‌ی جدید به منوی آن اضافه شده است که با استفاده از آن‌ می توان Notepad را به سرعت اجرا کرد.

 

۱۱۵

 

به همین شکل‌ می توانید هر تعداد اپلیکیشنی که بخواهید، به منوی راست کلیک دسکتاپ اضافه کنید. فقط کافی است که همین مراحل را برای اپلیکیشن جدید تان تکرار کنید.

عبارت خودرا وارد کنید

ورود کاربران اینترنت ورود کاربران هاستینگ ورود کاربران پیامک جشنواره ها گیم سرور ها